ЕС удължи с още 6 месеца икономическите санкции срещу Русия
Съюзът обсъжда нов пакет с по-строги ограничения, но среща вътрешни разногласия
Съветът на Европейския съюз (ЕС) обяви, че удължава действието на икономическите санкции срещу Русия до 31 януари 2026 година. Ограниченията бяха въведени за първи през 2014 година, заради анексирането на Крим и впоследствие многократно затягани.
Санкциите включват ограничения в търговията, финансите, енергетиката, технологиите и стоките с двойно предназначение, както и в промишлеността, транспорта и луксозните стоки. Освен това е въведена забрана за внос или претоварване на руски суров петрол по море в ЕС, няколко руски банки бяха изключени от системата SWIFT, а също така е прекратено излъчването на някои руски медии. Предприети са и мерки за противодействие на опитите за заобикаляне на санкциите.
"Докато незаконните действия на Руската федерация продължават да нарушават основни принципи на международното право, включително забраната за употреба на сила, е целесъобразно всички мерки, въведени от ЕС, да останат в сила и при необходимост да се приемат допълнителни", се посочва в официалното изявление на Съвета на ЕС.
В момента ЕС обсъжда 18-ия пакет санкции, които бяха наложени във връзка с руската военна операция в Украйна. На срещата на върха на 26 юни в Брюксел обаче не бе постигнато съгласие за приемането им, тъй като Словакия се обяви против. В новия пакет се предвижда да бъде намален ценовият таван за руския петрол от 60 на 45 долара за барел, както и санкциите да обхванат 77 кораба от руския танкерен флот. Премиерът на Словакия Роберт Фицо заяви, че предложените мерки са "много секси", но според него ще бъдат безполезни.