Слаба реколта и ниски цени тревожат зърнопроизводителите в Добруджа
Вероятно е цената на хляба да се увеличи, коментира председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова
Зърнопроизводителите в Добруджа започнаха жътвата с разочароващо ниски добиви - средно малко над 600 кг пшеница от декар, което е с 25% по-малко спрямо 2024 година. Това алармира председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова пред БТВ. Причината за слабото представяне са неблагоприятните климатични условия - замръзвания през март и април, последвани от резки горещини.
"Жънем с 25% по-малко от реколтата през 2024 г. Не е това, което очаквахме, за съжаление", посочи Жекова.
Освен количеството, пострадало е и качеството на пшеницата. По думите ѝ, в сравнение с миналата година, зърното няма същите хлебопекарни качества. Това ще наложи използването на подобрители, за да се осигури качествен хляб за пазара.
По отношение на изкупните цени, ситуацията също не е обнадеждаваща. Цените в момента са между 300 и 340 лв. за тон, докато през 2024 г. са били между 400 и 440 лв. "Това е доста под себестойността на продукцията", коментира Жекова.
"България не влияе на цената на пшеницата. Последната хубава година беше 2021 г. - и като качество, и като цена", каза тя.
"Пшеница за българско потребление ще има, произвеждаме достатъчно. В цената на хляба влизат и още много други неща - ток, горива, заплати, вероятно ще доведе до увеличаване на цената, въпреки че пшеницата е по-евтина със 100 лв. на тон", предупреди Жекова.
Очакванията за останалите култури също не са добри - прогнозира се ниска реколта от царевица и слънчоглед, което поставя сектор "Земеделие" пред още една тежка година.
Секторът е в очакване на допълнителни мерки и подкрепа, докато се бори с последствията от климатичните промени и пазарния натиск.